website creation software

Stanisława Szczerba

1929 - 2013

nauczyciel wychowanie fizycznego w latach 1951 - 1992

Wspomnienie

„Rzeczy zmieniają się wokół nas, zmieniają się także ludzie, którzy zniżają się do poziomu rzeczy, ale nie zmieniają się przyjaciele, co udowadnia, że przyjaźń to coś boskiego i nieśmiertelnego”

Antonio Rosmini


Pani Profesor Stanisława Szczerba odegrała znaczącą rolę w moim życiu. Między innymi pod jej kierunkiem rozpoczęła się moja zabawa w sport, która towarzyszy mi do dnia dzisiejszego. Przekonała mnie, że ćwiczenia fizyczne to nie tylko ciężka praca, lecz także przyjemność, odkrywanie własnej wartości. Dzięki niej pozbyłam się strachu przed tym, czego nie mogłam wykonać i uwierzyłam, że jednak mogę to zrobić. Pani Profesor miała szczególny wpływ na kształtowanie naszych osobowości i charakterów. Lekcje wychowania fizycznego prowadziła z dziewczętami, które angażowała i inspirowała do różnych zajęć i zawodów sportowych, na których osiągałyśmy znaczące sukcesy. Zawsze opanowana, umiała znaleźć receptę na nasze uczniowskie dolegliwości.

Jako uczennicy, a później koleżance z pracy nigdy nie szczędziła rad i podpowiedzi korzystając z własnych bogatych doświadczeń. Pani Stasia była osobą, której mogłam zaufać i do której mogłam się zwrócić, gdy życie stawało się trudne...

Będąc na emeryturze doprowadziła do powstania klubu „Amazonek” i szczególną troską otaczała kobiety po mastektomii. Wspierała je, organizowała spotkania, przekazywała im swoją wiedzę i umiejętności, prowadziła ćwiczenia rehabilitacyjne. Sama aktywnie uczestniczyła w pływackim klubie „Masters”, gdzie zdobywała medale w zawodach pływackich dla seniorów.

Pani Profesor Stanisława Szczerba do końca pozostała wierna szkole, której poświęciła tak wiele lat swojego życia. Nawet po odejściu na emeryturę uczestniczyła w jej ważnych wydarzeniach i uroczystościach. Była jedną z tych, którzy współtworzyli historię i tradycje II LO.

Pasja i optymizm Pani Stasi udzielały się wszystkim osobom, które się z nią zetknęły.

Jestem przekonana, że Pani Profesor ma miejsce w sercach absolwentów i mieszkańców naszego miasta.


Teresa Plizga

absolwent 1973, klasa IVA


Tekst wspomnienia z publikacji „IV Zjazd Absolwentów i Nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz – Dreszera”,Chełm 8 - 9 czerwca 2018 r.