Czy sztuczna inteligencja pomaga w ochronie, czy tworzy nowe luki w systemach finansowych?

14 marca 2025 r. w naszej szkole odbyła się debata na temat wpływu sztucznej inteligencji na systemy finansowe. Ambasadorowie Edukacji Ekonomicznej II LO w Chełmie debatowali nad tezą: „Czy sztuczna inteligencja pomaga w ochronie, czy tworzy nowe luki w systemach finansowych?”. W wydarzeniu udział wzięli eksperci z dziedziny finansów – p. dr Ilona Skibińska Fabrowska Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Lubelski i jednocześnie adiunkt Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, prawa – p. dr Iwona Lasek Surowiec – radca prawny, pracownik Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz Policji – mł. asp. Patryk Auguściuk asystent Wydziału do Walki z Przestępczością̨ Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Debatę rozpoczęto od krótkiego wprowadzenia prowadzącej Klaudii, która przedstawiła ekspertów i drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Zostały też przedstawione publiczności zasady i wymagania jakie są stawiane przez organizatorów konkursu wobec drużyny oraz przedstawiono krótką relację ze zrealizowanych już etapów konkursowych.

Pierwsi głos zabrali zwolennicy tezy, że sztuczna inteligencja wspomaga ochronę systemów finansowych. Eksperci wskazywali na konkretne przypadki, w których AI przyczyniła się do wykrywania nieprawidłowości, np. w transakcjach bankowych czy analizie big data. Druga grupa uczniów skupiła się na potencjalnych zagrożeniach i nowych lukach, jakie AI może tworzyć w systemach finansowych. Podkreślano, że mimo licznych korzyści, systemy AI nie są doskonałe i mogą stać się celem ataków lub działać w sposób nieprzewidywalny. Przytoczono również przypadki, gdzie AI zostało oszukane przez atakujących – np. poprzez stworzenie fałszywych transakcji mających na celu „nauczenie” systemu akceptowania nielegalnych operacji.

Najciekawszą częścią debaty była interaktywna dyskusja między uczestnikami oraz pytania od publiczności. Słuchacze byli zaangażowani i zadawali pytania dotyczące realnych przypadków, takich jak wykorzystanie AI przez hakerów do ataków na banki oraz sposoby zabezpieczeń przed tego rodzaju zagrożeniami. Widać było, że temat wzbudzał duże zainteresowanie, szczególnie w kontekście przyszłości finansów i regulacji prawnych.

Ostatecznie, debata nie przyniosła jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy AI bardziej pomaga, czy szkodzi systemom finansowym. Jednak dzięki niej zarówno eksperci, jak i słuchacze mogli lepiej zrozumieć istotę problemu i konieczność dalszych badań oraz regulacji w tej dziedzinie.

Podziel się swoją opinią
Skip to content